HIIT KARDİYO NEDİR ?


HIIT KARDİYO NEDİR ?
HIIT KARDİYO NEDİR ?

Uzun zamandır spor yapanların çok iyi bildiği HIIT antrenmanı tamamıyla dayanıklılığa ve zayıflamaya yönelik bir egzersiz türüdür. Maksimum efor sarf ederek kısa dinlenmelerin bir bütünü olan egzersiz biçimidir. HIIT açılımı ise Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenmandır. Bildiğiniz üzere kardio koşu, bisiklet, ip atlamak yapılan egzersizlerle enerji harcayarak yağ yapma odaklı bir egzersiz türüdür. Kilo vermek isteyenlerin çoğunlukla antrenman programlarında kardio ağırlıklı şekilde yer almaktadır.

 

Kardio egzersizinde amaç kalp atımı, nanzı yüksek ve istikrarlı tutarak ritmik bir seviye tutturmaktır. HIIT antrenmanlarında ise kalp atım oranı yükseltilerek bir den düşürülme geri çekme yönünde ilerler.

HIIT kardiyo antrenmanlarındaki amaç yağ yakma sürecine katı sağlamak, kalp ve kan basıncının azaltılmasının yanında oksijen tüketim kapasitesinin arttırılmasıdır. Kardionun yanında vücut ağırlığı ve ağırlık setleriyle birlikte kas gelişimi hedefini destekleyici unurları da bünyesinde barındırır.

Egzersiz ve sporu hayatının bir parçası olarak gören kişiler de istikrarla devam etmeleri halinde HIIT antenmanları güçlü bir bedene sahip olmalarını sağlayacaktır. Spor ile olumlu sonuçlar almanın püf noktası fiziki alt yapısı, spor geçmişi ve yatkınlıkla birlikte devamlılık esastır.

 

 

Bu HIIT kardiyo antrenmanının Tabata protokolüne göre yapılması gerekir. Tabata, her egzersizin bir sonrakine geçmeden önce dört dakika boyunca yapılması, her dört dakikalık egzersizin ise, 20 saniyelik çalışma ve 10 saniyelik dinlenme aralıklarına bölünmesi ilkesine dayanır. Örnek bir tabata egzersizine bu linkten ulaşabilirsiniz. Temel olarak, 20 saniye yoğun tempolu hareket ardından 10 saniye dinlenerek, toplamda 4 dakika boyunca 8 tekrar yapmış olacaksınız. Sonra bir sonraki harekete geçeceksiniz. 5 farklı hareketi toplamda 20 dakikalık sürede yüksek tempoda çalışarak yağlara veda edeceğiz. Böylece HITT kardiyo ile zayıflayanlar listesine siz de dahil olabilirsiniz:)

Isınma

Başlamadan önce 5 dakikalık ısınma yapmayı unutmayın. Isınma, yoğun tempolu bir antreman öncesi daha iyi bir performans ve sakatlanmalara karşı korunmak için kritik öneme sahiptir.

Isınma her zaman dinamik olmalı, vücudumuzu hazırlamak için her zaman aktif egzersizler kullanılmalıdır. Özellikle soğuk mevsimlerde kan akışının hızlanmasını sağlamalıyız. 

20 Dakika HIIT Kardiyo Programı

Isınma sonrası hareketleri yapmaya başlıyoruz. 20 saniye boyunca tempolu bir şekilde yapın. Uygulama ve dinlenme sürelerine mutlaka uyun. Spor yapmaya yeni başladıysanız, zorlandığınızı hissediyorsanız, tekrar sayısını azaltarak yapın. Zamanla vücudunuz alıştıkça yeterli tekrar sayılarına ulaşabilirsiniz. Egzersiz programı şu hareketleri içermektedir:

  1. Dizleri Çekme
  2. Frogger (Kurbağa Hareketi)
  3. Mountain Climbers
  4. Rverse Lunge
  5. Downward Dog

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar